Zapoznaj się z trasą, na której znajdziesz piękne pomniki przyrody, sycowskie zabytki oraz wiele ciekawych rzeczy!
Drewniany kościół położy na jest na Wzgórzach Sycowskich we wsi Św. Marek. Zbudowany w latach 1622-1630. Wpisany do listy zabytków Unesco. Znajduje się na portugalskiej trasie turystycznej Camino. Miejsce pielgrzymkowe oraz odpustowe. Nazywane sycowską Częstochową. Obok kościoła mieści się cmentarz ewangelicki oraz parafialny, jak również dwie drewniane studzienki pątnicze wykonane w latach 2003-2004 przez oleśnickiego rzeźbiarza Zbigniewa Podurgiela. Na wzgórze, na którym znajduje się kościół prowadzi droga krzyżowa ufundowana przez mieszkańców w latach 20-tych XXw.
Gotycki, zbudowany z czerwonej cegły, rzymskokatolicki kościół zbudowany w XIII wieku.
W kościele znajduje się piękny ołtarz dłuta Brunona Tschötschela, ozdobiony pięknymi witrażami ufundowanymi przez ostatnich właścicieli Sycowa – rodzinę Biron von Curland. Obok kościoła znajduje się dzwonnica pełniąca w przeszłośći funkcję bramy miejskiej.
Pozostałości murów obronnych miasta Sycowa. Jednym z elementów murów obronnych była dzwonnica znajdująca się przy Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.
Jedna z najbardziej okazałych pozostałości po kompleksie zamkowym ostatnich właścicieli Sycowa – rodziny Biron von Curland. Do czasów zakończenia II wojny światowej służyła jako prywatna kaplica rodowa. Kościół został wybudowany w XVIIIw., a jego projekt wykonał wybitny architekt Carl Gotthard Langhans znany m. in. z projektu Bramy Bandenburskiej w Berlinie.
Muzeum mieści się w budynku XVIII-wiecznej kamienicy przy Rynku w Sycowie. W muzeum można zapoznać się z historią Sycowa oraz okolicznych ziem, jak również obejrzeć makietę zniszczonego pod koniec II wojny światowej zamku rodziny Biron von Curland – dawnych właścicieli Sycowa. W swoich zasobach muzeum posiada liczne rękopisy oraz eksponaty pokazujące jak wyglądało dawniej wyposażenie domów w okolicy.
Park założony przez rodzinę Biron von Curland jako park zamkowy. Zaprojektowany przez Georga Grapowa, którego synowie zaprojektowali dworzec Wrocław Główny oraz Wrocław Nadodrze. Zrewitalizowany w 2012r. W parku znajdują się dwa zbiorniki wodne – Staw Pierwszy oraz Drugi Staw. Pierwszy Stał położy jest w bliższej odległości od byłych zabudowań zamkowych. W pobliżu stawu znajduje się pomnik Artemidy, natomiast w pobliżu kościoła ewangelickiego – rzeźby czterech pór roku. W niedalekiej odległości od rzeźb, rośnie pomnik przyrody – mający ponad 300 lat buk pospolity.
Ceglany kościół wybudowany w XIX wieku, a odrestarowany w 1989r. Obecnie pod opieką Salezjan. Sanktuarium, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wyrzeźbiona tuż przed II wojną światową przez Jana Szczerkowskiego z Bawałdu koło Wadowic. Po długiej i zawiłej historii, figurka trafiła do kościoła w Twardogórze pod opiekę Salezjan. Wkrótce po poświęceniu figurki, zaobserwowano wzmożony ruch pielgrzymkowy do kościoła, w którym znajdowała się cudowna figurka Matki Bożej. O cudownych wydarzeniach, które miały miejsce za wstawiennictwem Marii Panny świadczyły liczne zgromadzone wota, które przetopiono na złote korony. W 1995r. cudowna figura Twardogórskiej Madonny otrzymała z rąk kardynała Józefa Glempa papieskie korony, które poświęcił Jan Paweł II.
Ruiny barokowo-rokokowego pałacu von Reichenbachów z XVIII wieku, który spłonął tuż po II wojnie światowej. Zbudowany na miejscu XVII-wiecznego zamku. Obecnie jest systematycznie odrestaurowywany. Wokół ruin pałacu znajduje się założony w XIX wieku park romantyczno – krajobrazowy o powierzchni 21 ha. Do zabudowań pałacowych należał również kościół ewangelicki oraz oranżeria, który pozostały tylko fragmenty. Obecnie zostały oddane do użytku społeczności fragment skrzydła północno-zachodniego, w którym odbywają się koncerty, warsztaty, przedstawienia i wystawy.
Staw rybny Rybata, nazywany również jeziorem Kukułka, o powierzchni 22ha położony na terenie Nadleśnictwa Syców w obszarze sołectwa Wioska. W okresie od marca do maja, staw gości wiele ptaków, m.in. łabędzie nieme, łabędzie krzykliwe, czaple siwe oraz łyski zwyczajne.
Zbiornik retencyjny chroniący przez zagrożeniem powodziowym, przy którym zbudowano infrastrukturę turystyczną (gastronomię, pole namiotowe, sanitariaty, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz plażę). Zalew znajduje się w otoczeniu pięknych lasów w pobliżu Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka.
Ruiny pałacu wybudowanego w XVIII wieku. Do czasów II wojny światowej był własnością rodu von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin. Po wojnie majątek przeszedł w ręce PGRu, którego siedziba po czasie została przeniesiona do Sycowa. W tym czasie rozpoczęła się dewastacja obiektu. Przy pałacu znajduje się park, w którym rosną akacje, cisy, dęby oraz buki purpurowe.
Jeden z najstarszych rezerwatów Dolnego Śląska. Powołany do celów dydaktycznych, naukowych oraz ochronnych endemicznego siedliska wyżynnego boru jodłowego. Z bogatą populacją jodły. Najcenniejszym okazem rezerwatu są płaty scharakteryzowane jako wyżynny jodłowy bór mieszany. Na terenie rezerwatu występuje 89 gatunków naczyniowych (w tym 2 chronione) oraz 14 gatunków mchów (w tym 11 taksonów chronionych). Drzewostan składa się z gatunków iglastych takich jak sosna, świerk, jodła oraz gatunków liściastych (dęby i buki). W tym występują okazy o rozmiarach pomnikowych oraz jedno drzewo mateczne. Występujące w rezerwacie gatunki chronione: widłak jałowcowaty, rokietnik pospolity, bagno zwyczajne, próchniczek błotny, gajnik lśniący, brodawkowiec czysty, bielistka siwa, widłoząb Bergera, płonnik pospolity, torfowiec ostrolistny i torfowiec kończysty.
Arboretum leśne o powierzchni 650ha – do zwiedzania jest przeznaczone 85ha. Na zwiedzających czekają 1500 taksonów drzew i krzewów oraz kilkaset taksonów roślin ozdobnych rosnących w pięknych alejkach w pobliżu stawów. W zasobach arboretum znajdują się również rośliny chronione: zagrożone gatunki Karkonoszy, cis pospolity, jarząb brekinia, długosz królewski, kłokoczka południowa, sosna błotna, czy wawrzynek główkowy. W arboretum rośnie 150 odmian rododendronów oraz 80 odmian azalii, których okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec.